Национален исторически музей
Национален исторически музей
Националният исторически музей e eдин от най-големите и богати исторически музеи на Балканския полуостров. В него се съхраняват над 700 000 паметници на културата, представящи историята на днешните български земи отпреди 8000 години до наши дни. В залите на музея са изложени едва 10% от всички тези ценности и паметници.
Националният исторически музей е създаден през 1973 г., като първата му експозиция е открита в сградата на Съдебната палата в София през 1984 г. в чест на 1300-годишнината от създаването на българската държава. От 2000 г. музеят се помещава в бившия дом № 1 на правителствената резиденция в квартал Бояна в София.
Основната експозиция на музея е разположена в пет зали: Праистория, Древна Тракия, Средновековие – Първо (VII-ХІ век) и Второ българско царство (ХІІ – XIV век), Българските земи през XV–XIX в. и Трета българска държава (1878 – до наши дни).
В колекцията, посветена на праисторията (VII – II хил. пр.Хр.), са представени различни костни и кремъчни сечива, идолни фигурки, украшения и керамика.
В друга зала са представени уникалните съкровища от времето на траките. Музеят съхранява и прочутите в цял свят Панагюрско, Рогозенско, Летнишко съкровище, а също и откритото край село Дуванлии съкровище. Тук могат да се видят и многобройните гробни дарове и украшения, разкрити при проучването на могили в цялата страна.
Средновековната история на България е представена в специална зала. Колекцията включва предмети от епохата на Първото (VII-XI в.) и Второто (XII – XIV век) българско царство – накити, монети, декоративна керамика, икони, мощехранителници и др. В друга зала е разказана историята на българските земи през периода на османското владичество (1396 - 1878). Този период от историята на България е разделен на две части - Късно средновековие (ХV - ХVІІ в.) и Българско възраждане (ХVІІІ - ХІХ в.). С различни предмети е представена борбата за църковна и национална независимост, дейността на революционните организации, избухването на Априлското въстание от 1876 г. и освобождението на България през 1878 г.
Повече за историята на страната след Освобождението до 1946 г. посетителите могат да научат в следващата зала. С над 600 експоната е показано развитието на новата българска държава. Специално място е отделено на българските монарси - могат да се видят вещи, принадлежали на царското семейство, множество материални свидетелства от възобновяването на българската държавност (1878 - 1946 г.).
В отделна зала са изложени старинни монети - сред ценните експонати са монети от времето на цар Иван Асен ІІ (1218 – 1241 г.) и цар Иван Александър (1331 – 1371 г.), византийски монети и др.
В етнографската сбирка на музея е направена възстановка на възрожденско училище.
В двора на музея има богата колекция от каменни колони, паметници от различни периоди - гръцки, римски, византийски.
В музея се продават сувенири, информационни материали, специализирана литература. На разположение на посетителите има и библиотека.
Коментари
Публикуване на коментар